Ciekawe / wrzesień, 2024

KIO 285/24

(...) Dysponowanie potencjałem technicznym - sprzętem własnym lub np. na podstawie umowy użyczenia, umowy najmu, umowy leasingu itp. stanowi dysponowanie samodzielne (bezpośrednie), nie stanowi korzystania z zasobów podmiotu trzeciego - art. 118 Pzp (...)

(...) Wykonawca na podstawie umowy użyczenia danej rzeczy jest uprawniony do korzystania z cudzej rzeczy samodzielnie, w sposób zgodny z jej przeznaczeniem, ponosi bieżące koszty związane z korzystaniem z tego sprzętu (...)

(...) Do użyczenia może dojść np. w zwykłej formie pisemnej, formie dokumentowej (np. poprzez email, czy sms), w formie ustnej, a także nawet w sposób dorozumiany (poprzez udostępnienie rzeczy do korzystania i brak domagania się zapłaty wynagrodzenia za korzystanie z tej rzeczy). Od dysponowania bezpośredniego należy odróżnić dysponowanie pośrednie, z którym mamy do czynienia wówczas, gdy sprzęt jest wykorzystywany do realizacji zamówienia, ale pozostaje w gestii podmiotu trzeciego, który udostępnia ten sprzęt wykonawcy na potrzeby realizacji danego zamówienia. Potwierdzeniem tego rodzaju dysponowania w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego jest zobowiązanie podmiotu trzeciego do oddania do dyspozycji danemu wykonawcy określonego sprzętu na potrzeby realizacji danego zamówienia, w przypadku gdy oferta tego wykonawcy zostanie wybrana jako najkorzystniejsza w danym postępowaniu. (...)

pełna treść KIO 285/24